Veracity Usa
Veracity Usa Inc. VOR-ORL Poepowered Lan Extender 100m Ext No Out
- SKU:
- 18258497
- MPN:
- vor-orl
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/26/2026 11:45:23 PM PST
- Stock Update:
- 04/26/2026 11:45:23 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
OUTREACH Lite provides a simple way to double the length of a 10/100 Ethernet connection. No configuration is required, it does not require a local power supply, and it does not restrict the throughput of the network link at all.
Features
NDAA Compliant:
Yes
Yes
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Yes
TAA Compliant:
Yes
Environmentally Friendly:
Yes
Compatibility:
- IEEE 802.3af
- IEEE 802.3at
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.9" |
| Width | 1.6" |
| Depth | 4.1" |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Veracity |
| Manufacturer Website Address | http://www.veracityusa.com |
| Marketing Information | OUTREACH Lite provides a simple way to double the length of a 10/100 Ethernet connection. No configuration is required, it does not require a local power supply, and it does not restrict the throughput of the network link at all. |
| Product Type | Network Extender |
| Product Name | Ethernet Extender |
| Manufacturer | Veracity USA, Inc |
| Manufacturer Part Number | VOR-ORL |
| Product Model | VOR-ORL |
| Product Line | OUTREACH |
| Technical Information | |
| Maximum Extended Range | 656.17 ft |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Veracity Usa Inc. VOR-ORL Poepowered Lan Extender 100m Ext No Out
$123.52