Veracity Usa VPSU-57V-1U-US Powerstar 57v Dc 1u Rackmount Psu [incl. Powercord]
- SKU:
- MPN:
- vpsu-57v-1u-us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/24/2024 07:24:09 AM PST
- Stock Update:
- 05/24/2024 07:24:09 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Veracity Powerstar 57 VDC 1U Rackmount PSU- Designed to be used in conjunction with Veracity IP transmission products
- Country of Origin: CHINA
- Item Package weight : 6.1 pounds
- Brand: Veracity
- Item model number: VPSU-57V-1U-US
- Item Weight: 6.38 pounds
- Package Dimensions: 19.09 x 10 x 2.64 inches
- Manufacturer: Veracity
The vpsu-57v-1u-us power Star 57 VDC 1U rack mount PSU from Veracity supplies 57 VDC power. This PSU is 1U rack-mountable, and is designed for Veracity IP transmission products, including high wire base units.
Features
Compatibility:
Veracity Highwire Powerstar Base-8 IP Camera
Specs
| Power Description | |
| Output Power | 350 W |
| Output Current | 8.80 A |
| Output Voltage Detail | 57 V DC @ 8800 mA |
| Output Voltage | 57 V DC |