Verbatim
32GB PinStripe USB Flash Drive - 5pk - Assorted (70055)
- SKU:
- 18241911
- MPN:
- 70055
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our VA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/03/2026 03:57:37 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $28.90 each 28.9 |
| Buy 3 | and pay only $25.92 each 25.92 |
| Buy 4 | and pay only $24.73 each 24.73 |
| Buy 5 | and pay only $23.99 each 23.99 |
| Buy 6 or above | and pay only $22.88 each 22.88 |
- Stock Update:
- 05/03/2026 03:57:37 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features a retractable connector with a push-and-pull sliding feature to protect the USB connector when not in use, eliminating the need for a cap. It features a lightweight, pinstriped design. The PinStripe drive makes transporting and sharing files simple. Connector/Port/Interface: USB 2.0; Storage Capacity: 32 GB; Weight: 0.12 oz; Operating System Compatibility: Linux: 2.6 and Later; Mac OS X 10.1 and Later; Windows XP, Vista, 7 and Later.Global Product Type:USB Flash Drives
Features
Additional Information:
System Requirements:
Taiwan
System Requirements:
- Operating System
- Windows 7 and higher;
- Mac OSX 10.1 and higher;
- Linux Kernel 2.6 and higher
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.320 oz |
| Length | 2.1" |
| Product Color |
|
| Height | 0.4" |
| Color Family | Multicolor |
| Width | 0.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 2.0 Type A |
| General Information | |
| Brand Name | Verbatim |
| Manufacturer Website Address | http://www.verbatim.com |
| Marketing Information | Portable and fast, ideal for all your storage needs! Available in a wide variety of colors and capacities, Verbatim® PinStripe USB drives make storing and organizing your important files quick and easy. The convenient cap-less design with retractable housing protects the USB connector and easily slides in and out. More from the Manufacturer |
| Product Type | Flash Drive |
| Product Name | 32GB PinStripe USB 2.0 Flash Drive - 5 PK |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Manufacturer Part Number | 70055 |
| Product Line | PinStripe |
| Packaged Quantity | 5 / Pack |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 32 GB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
32GB PinStripe USB Flash Drive - 5pk - Assorted (70055)
$35.46