Vericom
Vericom XHD12-04260 Xhd01-04260 Gold-plated High-speed Hdmi[r] Cable With Ethernet [12ft]
- SKU:
- 18054100
- MPN:
- xhd12-04260
- Availability:
- Usually ships in 1-2 business days. In stock at our OK warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/11/2026 12:27:27 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $12.34 each 12.34 |
- Stock Update:
- 05/11/2026 12:27:27 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
&bullFeatures
Environmentally Friendly:
Yes
Yes
Specs
| Power Description | |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| Current Rating | 10 A |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.15 lb |
| Cord Length | 1 ft |
| Product Color | Black |
| General Information | |
| Brand Name | Vericom |
| Manufacturer Website Address | http://www.vericomsolutions.com |
| Marketing Information | These black computer power cords with 18 AWG wiring, have 3-pin female (IEC-320-C13) to 3 prong male (NEMA 5-15-P) connections and are designed to work with most PC computers, printers, monitors and other devices. Short three prong power supply cords like these are perfect for those specifically looking for a shorter power supply cord to eliminate cable clutter. |
| Product Type | Power Extension Cord |
| Product Name | Power Extension Cord |
| Manufacturer | Vericom Global Solutions |
| Manufacturer Part Number | XPS01-00940 |
| Technical Information | |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin NEMA 5-15P Male |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| Second End Connector Type | IEC 320-C13 |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 320-C13 Female |
| Device Supported |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Vericom XHD12-04260 Xhd01-04260 Gold-plated High-speed Hdmi[r] Cable With Ethernet [12ft]
$19.53