Vertiflex
Vertiflex Printer Stand - 11.5" Height X 21.5" Width X 17.9" Depth - Steel - Black (VF52009)
- SKU:
- 18100719
- MPN:
- vf52009
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MN, MO, NC, NJ, NY, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/27/2026 07:30:36 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 12 or above | and pay only $96.72 each 96.72 |
- Stock Update:
- 04/27/2026 07:30:36 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Versatile machine stands are ideal for printers, fax machines, and personal copiers. Durable steel and wire construction. Four, two-wheel casters; two locking. Easy to assemble. Features two convenient openings to route cords/cables and to use as a handle to pull from beneath worksurface. Material(s): Metal Wire; Steel; Overall Material Type: Metal; Color: Black; Color Family: Black.Global Product Type:Office/Machine Carts
Features
Assembly Required:
Yes
No
Taiwan
Yes
Compatibility:
- Printers
- Fax Machines
- Personal Copiers
Recycled:
No
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel |
| Form Factor | Floor |
| Weight (Approximate) | 3.50 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 11.50" |
| Color Family | Black |
| Width | 21.50" |
| Depth | 17.88" |
| General Information | |
| Brand Name | Vertiflex |
| Marketing Information | With durable steel and wire construction, versatile machine stand is sturdy enough to hold a printer, fax machine or personal copier. Two convenient openings let you route cords/cables and use them as a handle to pull stand from beneath worksurface. Easy-to-assemble, underdesk machine stand rolls easily on four twin-wheel casters (two locking). |
| Product Type | Printer Stand |
| Product Name | Underdesk Machine Stand |
| Manufacturer | Vertiflex Products |
| Manufacturer Part Number | VF52009 |
| Product Model | VF52009 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Number of Casters | 4 |
| Caster Type |
|
| Number of Adjustable Shelves | 0 |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Maximum Load Capacity | 90 lb |
| Features |
|
| Total Number of Shelves | 1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Vertiflex Printer Stand - 11.5" Height X 21.5" Width X 17.9" Depth - Steel - Black (VF52009)
$111.66