Warn Industries
Da-Lite Fast-Fold Deluxe 135" Projection Screen (38314) 38314_68_1
- SKU:
- 21512264
- MPN:
- 38314_68_1
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, FL, GA, KS, MI, PA, TX, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/30/2026 09:06:56 AM PST
- Stock Update:
- 05/30/2026 09:06:56 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Damaged wire rope must be replaced to safely operate any winch. Constructed of aircraft wire rope and galvanized to help resist corrosion Warn synthetic rope Spydura(TM) synthetic Rope is lighter and easier to handle than traditional wire rope- Includes Swaged Loop On One End
- Wire Rope Terminal On Other End
- 9500 Pound Capacity; 5/16 Inch Diameter x 100 Foot Length; Galvanized Aircraft Wire; Loop on One End and Wire Rope Terminal on Other End
- WIR ROPE ASY5/16100W
- Limited Lifetime Warranty
- Winch Cable
- Constructed Of Aircraft Wire Rope
- 9500 LB Cap 5/16 x 100 Ft Wire Rope
- Galvanized To Help Resist Corrosion
- Damaged wire rope must be replaced to safely operate any winch. Constructed of aircraft wire ro
Package Contents:
Features
Package Contents:
Fast-Fold Deluxe Projection Screen Matte Snap Cap Carrying case with wheels
Specs
| General Information | |
| Brand Name | Da-Lite |
| Manufacturer Website Address | http://www.da-lite.com |
| Marketing Information | The enhanced Fast-Fold® Deluxe Screen System brings an advanced approach to rental and staging applications for set-up and tear-down to accommodate all skill levels. Its new and efficient portable design features include an intuitive leg-to-frame locking mechanism with no parts to lose. This screen is now available with HD Rental - a foldable and optically enhanced screen surface for high definition AV experiences, featuring RF (radio frequency) welded binding for improved aesthetics and durability. NOTE: The former style frame and legs featuring Speedy Cranks is NOT compatible with the wheel and keyway leg-to-frame locking mechanism design launched July 15, 2019. |
| Product Type | Projection Screen |
| Product Name | Fast-Fold Deluxe Projection Screen |
| Manufacturer | Da-Lite Screen Company |
| Manufacturer Part Number | 38314 |
| Product Line | Fast-Fold Deluxe |
| Technical Information | |
| Screen Fabric | HD Progressive ReView 0.9 |
| Screen Width | 114.5" |
| Screen Height | 71.5" |
| Diagonal Image Size | 135" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Da-Lite Fast-Fold Deluxe 135" Projection Screen (38314) 38314_68_1
$175.01