westcott
Westcott Stainless Steel Rulers (10416bx)
- SKU:
- 18076705
- MPN:
- 10416bx
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, FL, MI, OH, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 03:48:57 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $99.35 each 99.35 |
- Stock Update:
- 05/24/2026 03:48:57 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Ruler features sharply delineated numerals and graduations. One side is ruled in 1/16" on one bevel with 1/32" in the first and last inch. Metric is outlined on the opposite bevel. Nearly indestructible stainless steel is flexible for curved surfaces. Design offers a nonskid cork back and a hanging hole.
Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Stainless Steel |
| Weight (Approximate) | 3.04 oz |
| Product Color | Stainless Steel |
| Color Family | Gray |
| General Information | |
| Brand Name | Westcott |
| Manufacturer Website Address | http://www.acmeunited.com |
| Marketing Information | Ruler features sharply delineated numerals and graduations. One side is ruled in 1/16" markings on one bevel with 1/32" in the first and last inch. Metric is outlined on the opposite bevel. Nearly indestructible stainless steel is flexible for curved surfaces. Design offers a nonskid cork back and a hanging hole. |
| Product Type | Ruler |
| Product Name | Stainless Steel Rulers |
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Manufacturer Part Number | 10416BX |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Information | |
| Length | 15" |
| Measurement System |
|
| Features | Non-skid |
| Width | 1" |
| Graduations |
|
| Measuring Edge | Double |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Westcott Stainless Steel Rulers (10416bx)
$106.08