APC
Wired, Sensor, NetBotz, 0-5V Cable, 15 ft [TAA] (nbes0305)
- SKU:
- 21566506
- MPN:
- nbes0305
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/30/2026 11:55:16 PM PST
- Stock Update:
- 05/30/2026 11:55:16 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Universal Sensor that monitors third-party 0-5V analog sensors. Add flexibility to your environmental monitoring and security ecosystem with addition of vendor agnostic sensors for additional data Compatible with all current and legacy generation NetBotz appliances and pods
Package Contents:
Features
WEEE Statement:
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
No
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=NBES0305_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
NetBotz 0-5V Cable - 15 ft. Cable Ties
Yes
Yes
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=NBES0305_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=NBES0305_ROHS_DECLARATION&p_FileName=NBES0305KIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
United States
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
United States
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Product Take Back Program:
No
EU RoHS Declaration URL:
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=NBES0305_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Package Contents:
Certifications & Standards:
TAA|BAA via COTS
TAA Compliant:
Yes
Environmentally Friendly:
Yes
REACH Declaration URL:
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=NBES0305_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
RoHS Exemption Information:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=NBES0305_ROHS_DECLARATION&p_FileName=NBES0305KIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
For Country/Region:
United States
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.33 lb |
| Height | 0.7" |
| Width | 5.7" |
| Mounting Preference | No Preference |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Universal Sensor that monitors third-party 0-5V analog sensors. Add flexibility to your environmental monitoring and security ecosystem with addition of vendor agnostic sensors for additional data Compatible with all current and legacy generation NetBotz appliances and pods |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Product Name | NetBotz 0-5V Cable - 15 ft. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | NBES0305 |
| Technical Information | |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Cable Length | 15 ft |
| Conductor | Copper |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Wired, Sensor, NetBotz, 0-5V Cable, 15 ft [TAA] (nbes0305)
$83.45