Crucial Technology
Micron RAM Module MTA9ASF1G72PZ3G2
- SKU:
- 21056808
- MPN:
- mta9asf1g72pz-3g2
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/27/2026 09:27:52 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 - 3 | and pay only $166.14 each 166.14 |
| Buy 4 or above | and pay only $158.84 each 158.84 |
- Stock Update:
- 04/27/2026 09:27:52 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 40 mil |
| Form Factor | DIMM |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| Length | 5.1" |
| Number of Pins | 288-pin |
| Width | 1.2" |
| General Information | |
| Brand Name | Micron |
| Manufacturer Website Address | http://www.micron.com |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | RAM Module |
| Manufacturer | Micron Technology, Inc |
| Manufacturer Part Number | MTA9ASF1G72PZ-3G2 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Memory Size | 8 GB |
| CAS Latency | CL22 |
| Memory Rank | Single-rank |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Micron RAM Module MTA9ASF1G72PZ3G2
$172.23